معماری
خانه / آموزش / چگونگی جمع آوری و تالیف و نقطه گذاری و علامت گذاری قرآن

چگونگی جمع آوری و تالیف و نقطه گذاری و علامت گذاری قرآن

 

بی تردید عامل نظم کلمات و ساختار جملات و عبارات بدیع از آنها , وحی اعجاز آمیز آسمانی است که بشر به هیچ روی در آن دست نداشته است چنان که با گذشت زمان در این نظم هیچ تغییر و تحریفی رخ نداده است . اما جع آوری و مرتب کردن سوره ها در یک مجلد , پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام صورت گرفته است .

در دوره پیامبر آیات مرتب و سوره ها تکمیل و نام های آنان نیز تعیین شده بود ولی جمع آنها در یک مجلد در اوراق به هم پیوسته بعدا انجام گرفت . حضرت علی (ع ) به عنوان نخستین جامع و تدوین کننده قرآن پس از رحلت رسول خدا با در نظر گرفتن ترتیب نزول قرآن اقدام به تدوین آن فرمودند که مع الاسف مورد پذیرش قرار نگرفت . پس از ایشان زید ابن ثابت به امر ابوبکر به این کار پرداخت و چند تن از جمله ابن مسعود و ابی ابن کعب و ابو موسی اشعری نیز دست به این کار زدند . از آنجا که جمع کنندگان مصحف ها متعدد بودند و از نظر کفایت و استعداد یکسان نبودند , لذا بعضا آنچه در این مصحف ها آورده بودند , مشابه هم نبودند و طبعا این اختلاف در مصحف ها و قرائت ها اختلاف بین مردم را ایجاد می کرد و در اجتماعات مورد بحث واقع می شد این مشکل ادامه داشت و رو به تزاید بود تا زمان عثمان رسید .

عواقب این امر و اعلام خطر برخی از صحابه , عثمان را بر آن داشت تا صحابه پیامبر را جمع کرده و موضوع را با آنان در میان گذاشت و همگی نظریه لزوم وحدت مصاحف را تایید کردند .

آخرالامر قرآن کریم در زمان خلافت عثمان با ترتیب فعلی تدوین و در اختیار مردم قرار گرفت که مورد تایید کلیه فرق اسلامی است .

این امر مرود تایید امام علی ( ع ) نیز واقع شد و پس از آنکه ایشان به خلافت رسیدند مردم را تشویق کردند که به همان مصحف عثمان ملزم باشند و تغییری در آن ندهند و این به آن دلیل بود که هیچ کس به بهانه اصلاح تحریفی در قرآن ایجاد نکند .

به منظور پیشگیری از تشتت قرائت قرآن نخستین بار ابی الاسود دوئلی دست اندر کار اعراب گذاری کلمات قرآن شدند و در این مرحله فقط نقطه گذاری انجام شد و در نهایت باقی اعراب ها توسط شاگردان وی یحیابن یعمر و نصربن عاصم و در قرن سوم هجری شیوه نگارش قرآن از نظر تکامل و پختگی به مرحله قابل ملاحظه ای رسید و علائمی که هم اکندن برای بیان حرکات حروف متداول است و ماخوذ از حروف می باشد از ابتکارات خلیل بن احمد می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس