معماری
خانه / موفقیت و مدیریت / چگونه درس بخوانیم ؟

چگونه درس بخوانیم ؟

یکی از دقدقه های هر دانش آموز یا هر کسی که در پی یادگیری مطلبی است یاد نگرفتن مطالب است و برخی هم از خود نا امید شده و می گویند من کودنم و هوش خوبی ندارم و نمی توانم این درحالی است که همین حرف ها باعث می شود که شما با استرس بیشتری پیش بروید و کمتر بتوانید مطالب را در ذهن خود ثبت کنید .

اولین نکته این است که در هنگام مطالعه حتما به خود استراحت دهید و با فواصل زمانی کوتاه به مطالعه بپردازید مثلا ده دقیقه مطالعه کنید و بعد استراحت کنید زیرا که مغز می تواند در یک حدی به تولید پروتئین بپردازد و باید دوباره به آن انرژی برسد تا بتواند دوباره تولید پروتئین کند پروتئین هم برای یادگیری مطالب مهم و ضروری است اگر زمان کافی برای مطالعه دارید یک روز کامل را برای تفریح و استراحت قرار دهید البته سعی نکنید در این روز پر از استرس باشید که می توانستید این روز را مطالعه کنید و به دانسته هایتان بیافزایید زیرا در این صورت استراحت شما هیچ فایده ای ندارد و فقط برای شما تولید استرس کرده و نتیجه عکس خواهد داشت پس بدون استرس استراحت کنید تا بتوانید مطالب را راحتتر یاد بگیرید در ضمن وقتی خسته شتابزده و عصبانی هستید مطالعه نکنید زیرا که هیچ چیزی را یاد نمی گیرید .

یادگیری را از کل به جزء برسانید به این طریق که اول کل مفهوم مطلب را بفهمید و بعد سعی کنید تا جزئیات را در ذهن خود تثبیت کنید .

با برنامه ریزی درس بخوانید ودر هر روز ساعت مشخصی را برای مطالعه در نظر بگیرید.

در همان روزی که درسی را به شما آموزش داده اند همان روز آن درس را مرور کنید زیرا در این صورت درس که در اثر تدریس کمی از آن در ذهنتان است بیشتر ددر حافظتان می ماند تا اینکه بخواهید چند روز بعد بیاد بیاورید که اصلا مطلب چه بوده .

هدف داشته باشید و برای خود یک هدف بلند مدت و یک هدف کوتاه مدت تعیین کنید و سعی کنید برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت در حال تلاش کنید و اهداف بلند مدت را برای خود مانند یک رویا بپرورانید .

نا امید نشوید زیرا در این صورت استرس بیشتری خواهید داشت و کمتر مطالب را درک خواهید کرد تجربه نشان داده چه بسا افراد باهوش که با ایجاد استرس و تلقین که من یاد نمی گیرم سطح یاد گیری خود را پایین آورده اند و در مقابل افرادی که کم هوشتر بوده اند و با آرامش و پیوسته مطالعه کرده اند و درس ها را تلقین که کاری ندارد و زود یاد می گیرم توانسته اند بهتر یاد بگیرند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس