معماری
خانه / آموزش / پرورش گل و گیاه / چگونه درخت گیلاس بکاریم ؟

چگونه درخت گیلاس بکاریم ؟

نحوه کاشت و پرورش درخت گیلاس زیاد مشکل نیست و تنها سختی که دارد دورنگه داشتن آن از آسیب پرندگان به خود میوه گیلاس است بعد از کاشت نهال 3تا 4 سال طول می کشد تا درخت به میوه دهی برسد ارتفاع درخت گیلاس به 6 تا 9 متر میرسد گیلاس دو نوع دارد یک نوع آن همان گیلاس شیرینی اسن که شما می کارید و از آن بهره می برید و نوع دیگر آن گیلاس ترش است و معمولا باغداران حرفه ای آن را می کارند و پرورش می دهند و برای پخت و پز مناسب تر است .

معمولا شکوفه های گیلاس در فصل بهار می رویند و میوه آن به سرعت می رسد و شما در اواخر فصل بهار می توانید میوه آن را استفاده کنید شکوفه گیلاس معمولا هنگام روییدن باعث می شود که بسیاری از مراسم شاد در آن هنگام برگزار شود .

درخت گیلاس معمولا از طریق هسته اش رشد می کند و شما بعد از خوردن گیلاس هایتان می توانید آن را در باغچه خود بکارید و سال بعد شاهد جوانه زدن آنها باشید ولی به دلیل روند کنی که رشد آن دارد می توانید نهال های آماده آن را تهیه کنید و در باغچه خود بکارید .

نهال های آماده که یا در گلدان های تجزیه پذیر هستند یا در گلدان های پلاستیکی اگر در گلدان تجزیه پذیر بود احتیاج به خارج کردن از گلدان ندارد فقط کمی گلدان را ترک دهید تا به مراتب تجزیه سرعت بخشید و به همان ارتفاعی که قبلا در زیر خاک قرار داشت همان ارتفاع را زیر خاک قرار دهید و محلولی از کود و کمپوست و خاک تازه را در اطراف آن فشار دهید و مرتبا آب دهید تا آب به ریشه آن برسد .

اگر گلدان پلاستیکی بود ریشه ها را با دقت از گلدان خارج کنید و گودالی 3 برابر ارتفاع ریشه و در قسمت پهنا هم 3 برابر پهنا بکنید و گیاه را داخل آن قرار دهید و مانند روش قبل خاک و آب دهید اگر در منطقه تان وزش باد زیاد است یک تیر چوبی را به نهال ببندید تا در هنگام وزش باد نهال نشکند .

برای اینکه سرعت رشد گیاه بالا برود از تقویت کننده جامد در اطراف گیاه استفاده کنید تا به آرامی خود در اطراف آن آزاد شود .

برای اینکه گیاه آفت نزند به آن قبل از باز شدن شکوفه ها هر بهار از اسپری های مخصوص بزنید و اگر دچار آفت شد هر بهار قبل از اینکه میوه بدهد سمپاشی کنید .

مانند هر درخت دیگری این درخت هم احتیاج به هرس کردن دارد پس قبل از اینکه درخت شکوفه بدهد در اوایل بهار آن را هرس کنید و شاخه های اضافی آن را جدا کنید تا به همه جای درخت نور خورشید به درستی برسد از چوب های جدا شده می توانید استفاده کنید یا آنها را بفروشید زیرا که چوب گیلاس بسیار محم است و مرغوب و برای سوختن در شومینه یا تولید وسایل خانگی مورد استفاده قرار می گیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس