خانه / آموزش / عمومی / پدافند غیرعامل چیست ؟

پدافند غیرعامل چیست ؟

ممکن است شما کلمه پدافند غیر عامل را بارها شنیده باشید . اما معنی آن چیست ؟ پدافند یا بعبارتی مقابله با دشمن به دو دسته عامل و غیرعامل تقسیم میشود. اما معنی پدافند غیرعامل چیست ؟ پدافند غیرعامل نوعی از پدافند است که صرفا جهت کاهش خسارات به هرنوعی انجام میگردد . بعنوان مثال اگر بوسیله استتار منطقه ای بتوانیم آن منطقه را از خطر و بمباران حین جنگ دور کنیم ، نوعی پدافند غیر عامل انجام داده ایم . پدافند غیرعامل به چند دسته تقسیم میشود که صرفا شامل استتار نیست ، بلکه مواردی چون مدیریت ، بقا ، استحکامات و … را شامل میگردد .

یکی از این موارد جالب را میتوان در ابتکار یک شعبده باز انگلیسی در خلال جنگ جهانی دوم یافت . این شعبده باز با استفاده از ساخت تانک و هواپیماهای ماکت کاری کرد که هواپیماهای آلمانی این مناطق را به فرض اینکه پایگاه مورد نظر میباشد اشتباها بمباران کنند . او با این کار و روش که امروزه نیز استفاده میشود توانست کاری کند که هیچ خسارتی به پایگاه اصلی هواپیماهای انگلیسی وارد نشود و صرفا منطقه اشتباع بمباران گردد . این خود نوعی از پذافند غیر عامل بشمار میرود که با فریب دشمن کاری کنیم خسارات به حداقل برسد .

در پدافند عامل از مردم و هر کسی میتوان کمک گرفت و برعکس آن در پدافند عامل افراد نظامی صرفا حاضرند . همانطور که گفته شد یکی از بزرگترین ااصول این مورد فریب دشمن به هر نحوی جهت کاهش خسارات است . مثلا درختکاری در منطقه ای که اصلا مهم نیست و مهم جلوه دادن آن منطقه تا مورد رصد اشتباهی دشمن قرار بگیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code