معماری
خانه / آموزش / پرورش گل و گیاه / نحوه پرورش زنبق

نحوه پرورش زنبق

این گل که دارای تاریخچه کهن است دارای قدمتی طولانی بوده به طوری که یونانیان باستان آن را به هم هدیه می دادند و بر روی مزار های خود عکس آن را می نگاشتند ایرانیان نیز در اشعار خود نام آن را آورده اند این نشان می دهد که گل زنبق در ایران نیز دارای قدمتی طولانی بوده .

منطقه انتشار این گیاه در نیمکره شمالی از اروپا تا خاورمیانه بوده و به طور وحشی در زمین های لمیزرع و آهکی و گونه های دیگر آن در کنار چشمه سارها و جویبار ها و گونه دیگر در سنگ لاخ ها می روید برخی نیز بسیار کمیاب هستند .

این گل دارای رنگ های متفاوتی است و در گونه های امروزی ساقه های بلند دیده می شود ولی در گونه های وحشی ساقه ها کوتاه هستند این گیاه به دلیل دارا بوده غده زیر زمینی می توان از این غده برای ازدیاد گونه استفاده کرد .

خاک مناسب این گیاه خاک خنثی یا قلیایی و سبک وقابل نفوذ است که برای قلیایی کردن خاک می توان به آن کمی آهک افزودبرای کاشت آن در گلدان دو قسمت شن وماسه را به علاوه یک قسمت خاکبرگ و یک قسمت خاک باغچه کنید برای کاشت در باغچه کافی است که باغچه را وجین کنید یعنی علف های هرز آن را تمیز کنید و به آن قدری کود حیوانی یا خاکبرگ بیافزایید و خاک را با بیل زیر و رو کنید و سنگلاخ ها را تمیز کنید و زمین را صاف و یکنواخت کنید .

برای اینکه انواع مختلف زنبق داشته باشید ابتدا زمین را آبیاری کنید تا ساقه های زیر زمینی از خاک خارج شوند سپس غده ها را از خاک خارج کنید و به چند قسمت تقسم کنید و بعد گودالی به عمق 8 سانتی متر بکنید و غده ها را با فاصله 10 سانتی متر از یک دیگر بکارید بعد از کاشت غده ها زمین را آبیاری کنید .

اگر زنبق را در گلدان کاشته اید آن را در فظای آزاد نگه داری کنید در باغچه هم احتیاج به نگه داری خاصی ندارد فقط باغچه را وجین کنید و زیاد آبیاری نکنید . از فصل بهار فقط زمانی که زمین خشک باشد .

این گیاه که در فصل بهار گل میدهد روی هر شاخه آن چند غنچه گل وجود دارد در هنگام چیدن مراقب غنچه ها باشید ساقه ای را جدا کنید که غنچه آن شکفته باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس