معماری
خانه / آموزش / عمومی / مخترع بمب اتم کیست ؟

مخترع بمب اتم کیست ؟

زندگینامه جولیوس رابرت اوپنهایمر ( مخترع بمب اتم )
او در 22 آوریل سال 1904 در نیویورک متولد شد او که خانواده ای آلمانی تبار با دین یهود بود به خاطر پدرش که یک تاجر ثروتمند لباس بود در سال 1888 به آمریکا مهاجرت کرده بود و در همان جا نیز زندگی می کردند .
او که هنگام مرگ نیز در آمریکا درگذشت در شهر پرینستون نیوجرسی در 18 فوریه 1967 در خانه اش بر سن 62 سالگی بر اثر سرطان حنجره از دنیا رفت .
پدر بمب اتم که به دلیل فعالیتش در پروژه منهتن که در زمان جنگ جهانی دوم مطرح شد با همراهی انریکو فرمی در این پروژه شرکت داشت و در سال 1963 جایزه انریکو فرمی که بالاترین جایزه از طرف سازمان انرژی اتمی آمریکا بود به اوپنهایمر اعطا شد .
در اوج دوره مک کارتیسم در سال 1954 لویس استراووس رئیس هیئت مدیره کمیسیون انرژی اتمی آمریکا به دلیل شواهدی که نشان می داد شورویها در برنامه اتمی آمریکا جاسوسی دارند و به دلیل سابقه چپ گرایانه اوپنهایمر و مخالفت های اوپنهایمر با توسعه اتمی آمریکا خصوصا توسعه بمب هیدروژنی بعد از یک دوره یک ماهه سوال و جواب در نهایت اجازه های امنیتی وی را لغو کرد ولی این لغو به معنای پایان همکاری اوپنهایمر در پروژه های سری آمریکا نبود او همچنان مدیر موسسه مطالعات پیشرفته آمریکا بود و به فعالیتش در آنجا ادامه می داد .
رابرت اوپنهایمر، فیزیک، شرقشناسی، زبانشناسی و شیمی را در دانشگاه هاروارد زیر نظر پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان معروف آمریکایی تحصیل کرد و با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به کمبریج رفت که آنجا با ارنست رادرفورد آشنا شد. در گوتینگن (آلمان) با نیلز بوهر و ادوارد تلر همکاری کرد و با فیزیکدان مشهور انگلیسی پاول دیراک شریکی زندگی می کرد. به این ترتیب وی در گوتینگن، دکترای خود را سال ۱۹۲۷ تحت نظر ماکس بورن به پایان رسانید. او همچنین تقریب بورن-اپنهایمر را گسترش داد که هم اکنون در فیزیک کوانتومی مورد استفاده قرار می گیرد؛ و همچنین در معادله تولمن-اوپنهایمر-ولکوف نیز تأثیر بسزایی داشته است. پس از بازگشت از اروپا، همزمان دانشیاری در دانشگاه برکلی و مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کل تک) به او پیشنهاد شد و او از ۱۹۲۹ تا ۱۹۴۳ در این دو دانشگاه به تدریس و تحقیق پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس