معماری
خانه / آموزش / لایه اوزون چیست ؟

لایه اوزون چیست ؟

 

لایه اوزون دیوار ضخیمی است که در فاصله 15 تا 40 کیلومتری سطح زمین واقع شده و از رسیدن اشعه ماورای بنفش خورشید به سطح زمین جلوگیری می کند و غلظت آن در استوا بیشتر است .

اوزون از گاز آبی به نام o3 تشکیل شده که هر اتم آن تشکیل شده از سه اتم اکسیژن است و به رنگ آبی دیده می شوند و در لایه استراتوسفر مقدار آن از لایه های دیگر بیشتر است .

در این میان گازهایی وجود دارند که باعث صدمه دیدن لایه اوزون می شوند و به اصطلاح باعث سوراخ شدن لایه ازون می شوند این گاز ها شامل گاز یخچال , گاز های کپسول آتش نشانی , صنایع ابر و اسفنج سازی و صنایع دفع آفات کشاورزی و.. هستند و علاوه بر این ها گازهای فریون و cfc ها که با تجزیه اوزون باعث تخریب آن می شوند .

علاوه بر این ها آلودگی هوا نیز باعث ایجاد لایه ای از ابر غلیظ در سطح پایین تری از هوا یعنی در لایه توپوسفر می شود که به فرآیند تجزیه لایه اوزون کمک می کند .

با تمام این تفاسیر لایه اوزون در قطب جنوب سوراخ شده و هنوز م دلایل منطقی برای توجیه آن به دست نیامده و دانشمندان اذعان داشته اند با وجود این سطح زیاد خشکی در نیمکره شمالی زمین و کمتر بودن آلودگی ها در نیمکر جنوبی و خالی از سکنه بودن این منطقه دلیل سوراخ شدن لایه اوزون در این منطقه چه می تواند باشد .

برخی از آن ها دلیل این سوراخ شدن را سرمای شدید هوا و ایجاد کریستال در هوا می دانند و برخی دیگر نیز حلقه قطبی را دلیل آن می داند که باعث میشود فریون های هوا بر اثر سرما در این مناطق تجمع یابد .

دلیل دیگر نیز باد های قطبی می باشد که با حرکت کردن آنها باعث تخریب لایه اوزون شده اند .

لایه اوزون قابل ترمیم است ولی ترمیم و بازسازی آن در شرایط طبیعی 50 سال طول می کشد و کشور های مختلف باید در زمینه حفظ و نگه داری آن کوشا باشند زیرا که سوراخ شدن آن باعث ایجاد بیماری های پوستی فراوان و رسیدن خطراتی به خود ما انسانها خواهد شد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس