معماری
خانه / آموزش / آموزش تجوید قرآن / عوامل بروز اختلافات قرائات قرآن

عوامل بروز اختلافات قرائات قرآن

 

باید دانست که حقیقت و اصل قرآن غیر از مواردی است که امروز تحت عنوان اختلافات قرادات مطرح می شود . در واقع قرآن دارای نص واحدی است و اختلاف میان قاریان برای رسیدن به همان نص واحد است امام صادق (ع ) فرموده اند : قرآن یکی بیش نیست و از سوی خدای یکتا نازل شده است و این اختلاف بر سر قرائت آن از جانب راویان پدید آمده است .

اما این که عوامل بروز این پدیده چیست , شاید بتوان به دلایل ذیل اشاره کرد :

  • تجویز قرائت قرآن از سوی پیامبر بدان صورت که هر گروهی مطابق لغت و لهجه و عادت خود از لحاظ تلفظ , قرادت کنند .
  • اختلاف مصاحف اولیه چه پیش از واقعه یکی کردن مصاحف در زمان عثمان و چه پس از آن .
  • نارسایی خط و نوشته های قرآن که از هرگونه علائم مشخصه و حتی از نقطه و علامت حرکت , عاری بود و اصولا خط عرب آن روزگار مراحل ابتدایی خود را می گذراند .

البته از حق نگذریم که علماء فوایدی نیز بر اختلافات قرائات مترتب دانسته اند :

بیان حکم مورد اجماع و اتفاق فقها و همچنین ترجیح یکی از دو حکم مورد اختلاف ع یا جمع نمودن میان دو حکم مختلف و بالاخره نشان دادن نهایت بلاغت و کمال اعجاز و حسن ایجاز قرآن کریم .

کثرت انواع قرائت به حدی رسید که برخی از علما به فکر محدود کردن سیر پیش رونده این پدیده افتادند و اولین بار ابو عبید قاسم ابن سلام در کتاب خود شمار قرائات را به بیست و پنج قرائت محدود ساخت و در مرحله بعد ابن مجاهد در کتابش ( السبعه فی القرائات ) هفت قرائت را مطرح ساخت و ائمه قرائت را به قراء سبعه محدود کرد و ایشان هریک در بلاد خود از سوی مردم به عنوان پیشوای قرائت مورد قبول بودند و نام های آنها عبارتند از : عاصم کوفی – نافع مدنی – حمزه کوفی – کسائی کوفی – ابو عمرو بصری – ابن کثیر مکی – ابن عامر شامی که بعد از آنها هر کدام دو راوی داشتند که به روش خود از این قرا قرآن را قرائت می کردند و در حال حاضر روش ما حفص از عاصم کوفی است که برای قرائت آن را رعایت می کنیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس