معماری
خانه / خانواده / عواملی که باعث لب شکری شدن نوزادان می شود

عواملی که باعث لب شکری شدن نوزادان می شود

لب شکری یک بیماری مادر زادی است که یک در هفتصد تولد دچار این بیماری هستند و در سطح بین الملل پسر ها بیشتر درگیر این بیماری هستند که این در حالی است که در کشور ما آمار مبتلا شدن دختر ها بیشتر است .
لب شکری یا لب شکافته بیماری است که بعد از تولد نوزاد به وجود آن پی خواهیم برد که لب او تا حد بینی شکاف خورده که باعث ایجاد مشکلات تنفسی , مشکل در شیر خوردن , مشکل در صحبت کردن و مشکل در شنوایی می شود این بیماری به سه نوع مختلف است نوع اول که نیمی از افراد به این گونه هستند لب و کام هر دو شکاف دارند .
نوع دوم که یک سوم افراد به این گونه هستند فقط کام شکاف دارد .
نوع سوم که یک پنجم نوزادان به این گونه هستند فقط لب شکاف دارد .
در همه موارد بعد از تولد با انجام عمل جراحی می تواند این نقص را برطرف کرد و در بیمارانی که دچار مشکل شنوایی شده اند نیز با انجام عمل جراحی و قرار دادن دستگاه و طی دوره های گفتار درمانی مشکلات صحبت کردن و شنوایی را در این بیماران بهبود بخشید .
برخی عقیده دارند که در دوران بارداری قادر به تشخیص این بیماری هستند ولی این به طور صد در صدی نیست و ممکن است باز متوجه نشد و کودک با این نقص متولد شود .
ممکن است کام این بیماران از یک طرف شکاف داشته باشد ولی نوع بدتر آن نوعی است که کام از دو طرف شکاف داشته باشد .
پزشکان هنوز دلیل قانع کننده ای برای بروز این بیماری نیافته اند ولی عوامل محیط نظیر اعتیاد یکی از والدین و یا تغذیه نا مناسب می تواند دلیلی برای این بیماری باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس