معماری
خانه / فناوری / سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب

سنسور دنده عقب چیست ؟

سنسور دنده عقب ابزار یا وسیله ای است که در پشت ماشین ها نصب می شود و مانع از برخورد ماشین در زمانی که قصد حرکت به عقد بد را دارد می شود معمولا این سنسور روی ماشین های سنگین و باری که سخت تر می توانند پشت خود را ببینند نصب می شود ولی  از آنجایی  که قرار است در کشوری مانند آمریکا تا سال 2018 تمام خودرو ها مجهز به این سیستم شود بهتر است در کشور ما هم این گونه شود .

باید در این جا یاد آور شویم که این سنسور را افراد خود نیز می توانند بر روی خودرو هایشان نصب کنند که البته باید هزینه هایی را متقبل شوند ولی برای خودروهای گران قیمت باید این کار انجام شود زیرا با برخورد کوچکترین قسمت ماشین فرد هزینه 4 تا 5 میلیونی می کنید و قیمت ماشین کاهش می یابد .

سیستم کار این سنسور با توجه به اینکه دو نوع سنسور داریم یعنی سنسور الکترو مغناطیس و سنسور آلتراسونیک که طرز کار هرکدام با یکدیگر متفاوت است سیستم آلتراسونیک با استفاده از طول موج صوت و ایجاد صدا کار می کند یعنی دستگاه با داشتن قسمتی که صوت را ایجاد می کند و بعد از برخورد این صوت به شیئی که در پشت خودرو قرار دارد و بازگشت صوت به دستگاه و دریافت صوت توسط گیرنده در خودرو و بعد پردازش صوت در دستگاه و فرستادن امواج به داخل خودرو که این امواج معمولا به صورت صوتی و تصویری به فرد هشدار می دهند در حالت صوتی وقتی خودرو به جسم نزدیک تر می شود با بازگشت سریع صوت به گیرنده و بوق زدن های متوالی دستگا فرد متوجه نزدیک شدن به جسم می شود که معمولا این سنسور در فاصله 2 تا 2.5 فعال می شود و در فاصله 20 تا 40 سانتی نیز این بوق ممتد می شود .

در حالت امواج الکترمغناطیس نیز این سنسور با ایجاد امواج در پشت ماشین و به محض ورود جسمی در این محدوده دستگاه شروع به آلارم دادن می کند و فرد را آگاه می کند که البته این مدل از مدل قبلی گرانتر است .

در خودرو های گران قیمت معمولا از این سنسور ها در قسمت جلو ماشین هم استفاده می شود تا امکان برخورد را از بین ببرند که البته در دست خود راننده قرار دارد فعال کردن آن ولی سنسور عقب در صورتی که فرد دنده عقب بگیرد فعال شده و شروع به کار میکند .

این مدل (آلتراسونیک ) دستگاه برای خود مزایا و معایبی دارد که از مزایای آن این است که ارزانتر از مدل الکترومغناطیس هستند و به علاوه در هنگام ایستاده و بی تحرک هم عمل می کنند .

معایب آن هم این است که در سربالایی و سر پایینی دچار اشتباه شده و شیب جاده را مانع تصور می کند و اشیاء کوچک را تشخیص نمی دهد و هنگام کثیف شدن عمل نمی کند و در زمانی که روی خودرو نصب نباشد برای نصب آن باید خودرو را سوراخ کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس