معماری
خانه / موفقیت و مدیریت / راز خوشبختی چیست ؟

راز خوشبختی چیست ؟

 نوروز در حال نزدیک شدن است و بچه ها خوشحال اند؛ چون قرار است دو تا سه هفته تعطیل باشند، فامیل و آشنا را ببینند، شیرینی و آجیل بخورند، عیدی بگیرند، برنامه های متنوع تری از تلویزیون ببینند و خلاصه تا آنجایی که که می توانند، خوش بگذرانند.

آقایان، نگران تنظیم امور مالی، خرید برای بچه ها و احتمالا برای برنامه ریزی برای مسافرتی چندروزه هستند. خانم ها هم که باید وجب به وجب خانه را تمیز کنند و برق بیندازند، چون قرار است چند روز دیگر، کل اقوام به منزلشان بیایند و زندگی شان را ببینند. همه می دونند و کار می کنند. بانک ها شلوغ اند و فروشگاه ها، شلوغ تر. خیابان ها پر است از دست فروش هایی که یک سال، به انتظار این روزها نشسته اند. حاجی فیروزها و عمو نوروزها، در خیابان ها مردم را شاد می کنند. فشار زندگی شدیدتر می شود و لذتش هم افزایش می یابد.

همه این ها، برای آمدن سالی نوست که قرار است، ۳۶۵ روز سرشار از موقعیت های جدید را به شما هدیه کند. شما برای استفاده از این سرمایه بزرگ چه برنامه ریزهایی کرده اید؟ با خود عهد کنید که سال جدید را به بهترین سالی که تاکنون در زندگی تان داشته اید، تبدیل کنید. به هیچ وجه مهم نیست که زندگی، تا به امروز چگونه برای شما گذشته؛ به اهدافتان رسیده اید یا نه، چند بار زمین خورده اید، دل چند نفر را شکسته اید، چند مرتبه نارو خورده اید و در چند مرحله فرصت هایی داشته اید که قدرشان را ندانسته اید و آن ها هم از کنارتان پر کشیده اند و رفته اند. الان که روزهای آخر سال است، به هیچ وجه نیازی نیست به گذشته نگاه کنید و افسوس بخورید.

آنچه اهمیت دارد این است که گنج بزرگی به نام سال نو به شما اهدا می شود، تا به نحو که دوست دارید، از آن بهره ببرید؛ ۳۶۵ روز که هر یک می تواند دربردارنده نعماتی جدید باشد. کافی است چشمان تان را بشویید و به همه چیز به شکلی جدید نگاه کنید. مشاغلی که برایتان انجام پذیر هستند را با اشتیاق انجام دهید. به مطالعه بیشتر بپردازید. توانایی های جدید کسب کنید. مهارت های پیشین تان را حرفه ای تر کنید. صفات خوب اخلاقی تان را پرورش دهید و دیگران را بیش از پیش دوست بدارید.

به خود عهد کنید که قدر تک تک ثانیه های سال جدید را بدانید. هر سال، سرمایه ای است که پروردگار یکتا به شما اهدا می کند تا در آن، ده ها معجزه را از حالت بالقوه به فعلیت در آورید. در این جا، چند پیشنهاد برای شما داریم تا با به کار بستن شان، سالی فوق العلاده را پیش رو داشته باشید:

به یادگیری اهمیت دهید.

اگر به همان مدارک تحصیلی و میزان توانی های قبلی تان اکتفا کنید و در همان حدود، به دنبال موفقیت باشید، پیشرفتی بیش از سال های قبل عیدتان نمی شود. دوره ما، دوران تخصص است و هر کس که توانایی بالاتری داشته باشد، خواهان بیشتری هم پیدا خواهد کرد. اگر زبان انگلیسی تان قوی نیست، به فکر تقویتش باشید. اگر انگلیسی را به خوبی بلدید، آموزش زبان دوم را در برنامه امسالتان بگنجانید. آموخته هایتان را در برنامه های کامپوتری افزایش دهید.

اگر شغل شما در ارتباط با مهارتی عملی، مانند درودگری، تراشکاری، ریخته گری و مانند این هاست، مهارتتان را افزایش دهید. در هر شغل و مقامی که هستید، حسابداری را یاد بگیرید؛ زیرا دانستن آن در تمام مراحل زندگی به یاری تان خواهد شتافت. به مطالعه کتاب های مختلف از رمان های ادبی گرفته تا کتب فلسفی، روان شناسی، عرفانی، پزشکی و غیره بپردازید؛ زیرا در هر یک، با نکته ای خاص آشنا می شوید که چراغ بخش جدیدی از ذهنتان را روشن می کند و روحتان را به مرحله ای متعالی سوق خواهد بخشید. اگر تاکنون اهل مطالعه نبوده اید، حتما از امسال کتاب خوانی را جزء عادات خود قرار دهید.

به فکر پرواز باشید.

تا هنگامی که مسیر زندگی معمولی را طی می کنید، در واقع بر روی خطی افقی قدم بر می دارید. یادگیری علم پرواز، سخت است و تنها به کسانی اعطا می شود که لیاقتش را دارند. امروزه در کشور ما، قبولی در دانشگاه های پولی، در مدرک کاردانی و کارشناسی به امری نسبتا راحت تبدیل شده و بیش از تعداد متقاضی، ظرفیت ارائه می شود. حالا، فردی که چهار سال در دانشگاهی ساده درس خوانده، می تواند به همان مدرک اکتفا کند و به فکر قبولی در مقطع ارشد در همان دانشگاه باشد، یا عزمش را جزم کند که این بار، در دانشگاهی دولتی و نامدار، با سطح علمی به مراتب بالاتر قبول شود تا بتواند دانش بیشتری کسب کند، راحت تر وارد بازار کار شود و تا ابد به مدرکی که گرفتی افتخار کند. این کار، نوعی پرواز محسوب می شود و بالطبع سخت است، اما با برنامه ریزی صحیح، کوشش، تلاش و از پا ننشستن حاصل می شود.

آن کسی که قصد پر کشیدن به سطوح بالاتری را دارد، نباید کوچک ترین هراسی از زمین خوردن های متعدد داشته باشد؛ زیرا زمین خوردن، بخشی از یادگیری علم پرواز است. شاید خواننده ای که در حدی محدود، آواز می خواند و تنها در جمع های خانوادگی حاضر می شود، حتی اندیشه راه یافتن به صدا و سیما هم برایش دشوار باشد، اما با تلاش، پشتکار، پیگیری و تمرین های فراوان می تواند این آرمان دور از دسترس را محقق کند. آنگاه که به این مرحله برسد، به راستی حس می کند که به مقطعی نو در حرفه اش پر گشوده و تمام آن زحمت ها، شب بیداری ها و شکست ناپذیربودن ها، ارزش این روز را داشته باشد. پرواز سخت است، اما از سختی ها نترسید و مرحله ها را درنوردید تا به سطوح بالاتر از مقطع کنونی تان برسید.

برنامه ریزی های مالی داشته باشید.

به فکر آینده خود باشید. مخارج تان را با درآمدتان تعدیل کنید. اگر برایتان امکانپذیر است، ساعت کاریتان را بیشتر کنید و به فکر افزایش درآمد باشید. در صورتی که شغل شما رسمی نیست می توانید برای بیمه کردن خود برنامه ریزی کنید. اطلاعات تان راجع به انواع وام، سهام، سود سپرده ها و سایر امور مالی را دارند، مشورت کنید و از آن ها راهکار بخواهید. هدف تان بر این باشد که تا پایان سال جدید، اوضاع مالی بهتری داشته باشد.

به ظاهر خود اهمیت بدهید.

آمار نشان می دهد که افراد خوش تیپ، موفق ترند. مطمئنا قیافه ظاهری، به خودی خود، کوچک ترین ارتباطی با ضریب هوشی و استعداد ندارد، اما واضح است فردی که از ظاهر خود رضایت دارد بیشتر مایل است در جامعه دیده شود و ارتباطاتی قوی تر داشته باشد. به ظاهرتان توجه کنید. وزنتان را به حالت متعادل برسانید و لباس هایی به تن کنید که با اندام شما سازگارند. سعی کنید همواره معطر باشید؛ زیرا بوی خوش کمک می کند حس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

به خانواده و دوستانتان عشق بورزید.

هر انسانی، اگر در میانه راه زندگی اش به عقب برگردد و آن را مرور کند، متوجه می شود که زیباترین روزهای زندگی اش آن هایی بوده که شادی مشترک با فرد یا افراد دیگر داشته است. خود من، هنگامی که به دهه های گذشته زندیگ ام فکر می کنم و دوران مدرسه و دانشگاه را به یاد می آورم، می بینم خاطره انگیزترین لحظات، هنگامی بوده که من و هم کلاسی هایم به صورت دسته جمعی شاد بودیم و نه زمانی که نمره های عالی کسب می کردم و موفقیت تحصیلی به دست می آوردم.

مطمئنا نمره خوب هم بسیار خوشحال کننده بود و مرا به شدت دلگرم می کرد، اما خوشحالی از موفقیت شخصی، تنها به خودم تعلق داشت و فقط من را شاد می کرد؛ درحالی که شادی همگانی، به تعداد زیادی از ما لذت می رساند و دسته جمعی خوشحالمان می کرد. حجم حس کامیابی تک نفره، با شادکامی دسته جمعی، بسیار قوی تر و ماندگارتر است. این انرژی را می توانید در شب عید که اکثر انسان ها شاد و پرامیدند، مشاهده کنید. بنابراین اگر می خواهید خودتان فردی شادکام باشید، به دیگران خیر برسانید و خوبی های وجودتان را با آن ها تقسیم کنید.

نخست، از خانواده که نزدیک ترین افراد به شما هستند، شروع کنید و سعی کنید بفهمید که از چه طریقی می توانید غبار غصه را از دلشان بزدایید و شاد و امیدوارشان کنید. سپس به فامیل را از دلشان بزدایید و شاد و امیدوارشان کنید. سپس به فامیل دوست، آشنا و سایرین توجه کنید و با خود بیندیشید که چگونه می توانید برای بهبود وضع آن ها (به خصوص افراد ضعیف) قدمی بردارید. همه ما به خوبی می دانیم که خیر رساندن به دیگران، تا چه اندازه می تواند به زندگی خودمان برکت وارد کند و گره های کور زندگی مان را حل کنید. پس خوشبختی خود را در گرو یاری رساندن به افراد بدانید و محبت کردن به سایرین را، از وظایف واجب خود بشمارید. به امید داشتن بهترین سال برای همه شما عزیزان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس