معماری
خانه / سلامتی / خواص دارویی بلسان

خواص دارویی بلسان

 

این گیاه که نزد قوم بنی اسرائیل قرب و منزلت عظیمی دارد از دارو های مفید نباتی است . مصرف جوشانده بلسان به نسبت 20 گرم در نیم لیتر آب گرم زکام را درمان می کند و اگر شب قبل از خواب , گرماگرم نوشیده شود شما را از درد مبتلا به آنفولانزا مصون نگاه می دارد . برای خوشمزه کردن جوشانده بلسان می توان شیر و شکر به آن افزود . بلسان یک داروی مقوی خون به شمار می رود و خستگی را دفع می کند و اعصاب را تقویت می کند . این دارو در درمان بیمارانی که به سر درد های عصبی و هیستری دچارند نیز تجویز شده است ولی در این گونه موارد بلسان باید در آب سرد خیسانده شود و نباید جوشانده شود « بزرگترین و موثرترین خاصیت شیر بلسان درمان سرفه است که یکی از کارخانجات دارو سازی آلمان داروی نافعی به صورت قطره و قرص از آن ساخته و به بازار آورده است که چیزی جز شیر بلسان نیست و خواصی را که گفتیم در قطره آن دیده می شود . برای معالجه سرفه اطفال 5 تا 10 قطره شیر بلسان را در آب بدون قند ریخته و به بیمار بخورانید تا فورا سرفه ساکت شود . بزرگسالات تا 20 قطره می توانند مصرف کنند .

شیر بلسان مقوی مغز و سلسله اعصاب مخصوصا اعصاب چشم است و نور چشم را زیاد می کند . درمان رعشه و خواب رفتن بدن و بی حسی های موضعی است و زایمان را آسان و خارج شدن جفت و خون بسته را سهل و آسان می نماید .

شیر بلسان دارای اثر ضد حساسیت است و تنگی نفس را معالجه می کند مصلح کبد و طحال است و سنگ های گرده و مثانه را خرد می کند و خارج می سازد . در مورد ورم کلیه و زخم مجاری ادرار نباید آن را مصرف کرد زیرا تمام تربانتین ها دارای اثر محرک قرمز کننده پوست بوده و از راه ادرار دفع می شوند . مقدار خوراک شیر بلسان نیم گرم تا 2 گرم می باشد .

مصرف زیاد آن تولید مسمومیت می کند و عوارضی از قبیل : قی , اسهال , سر گیجه و بطئی شدن تنفس که خیلی خطرناک هستند دارد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس