معماری
خانه / آموزش / آموزش تجوید قرآن / خلاصه ای از تاریخ قرآن

خلاصه ای از تاریخ قرآن

 

قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی است که از طریق وحی و از سوی خداوند تبارک و تعالی به منظور نجات بشر از تاریکی و گمراهی و دلالت او به وادی تابناک هدایت به پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص ) نازل گردیده است .

حضرت محمد (ص ) در بیست و هفتم ماه رجب به پیامبری مبعوث شد و آغاز نزول قرآن به عنوان یک کتاب مفصل در شب قدر از ماه رمضان و سه سال پس از بعثت بوده است و با توجه به اینکه مدت نبوت پیامبر 23 سال می باشد , قرآن در طول بیست سال به تدریج بر ایشان نازل شده است و این کار موجبات قوت قلب مبارک آن حضرت را فراهم می کرد .

اولین قسمت از قرآن که در شب مبعث نازل شد پنج آیه اول سوره علق بود و باقی آیات در زمان دیگری نازل شده است . اولین سوره کاملی که بر پامبر نازل شد سوره حمد بوده و به همین جهت آن را فاتحه الکتاب می نامند و سوره نصر آخرین سوره ای است که به طور کامل بر پیامبر نازل شد .

آخرین آیه نازله آیه 281 سوره بقره ( واتقوا یوما …) می باشد و بعد از هفت و یا یازده روز از نزول این آیه پیامبر دیده از جهان فرو بست و شاید بتوان گفت که آیه 3 سوره مائده ( الیوم اکملت … ) که برخی آن را اخرین آیه نازله بر پیامبر می دانند آخرین آیه از نظر احکام بوده است .

کتاب شریف قرآن نام های دیگری نیز دارد از جمله : فرقان , ذکر , کتاب , تنزیل و…

قرآن به سور و آیات تقسیم بندی شده و حدود آنها را پیامبر مشخص کرده اند تعداد سوره های قرآن 114 و تعداد آیات آن 6227 آیه بوده است و مطابق روایت کوفیین این شماره 6236 آیه است . آیات و سور قرآن به دو دسته مکی و مدنی تقسیم بندی می شوند که اینها از لحاظ نازل شدن این سوره در مکه یا مدینه بر قلب مبارک پیامبر بوده است .

رسول مکرم اسلام خود امی بوده و به کتاب و قرائت آشنایی نداشتند و لکن در جهت حفظ کتاب آسمانی مسلمین از برخی افراد کمک می گرفتند که به آنها کتاب وحی می گفتند و علاوه بر آنها حفظ آیات قرآن علاوه بر نگارش آن شیوه دیگری در جهت پاسداری از کتاب وحی و مصونیت آن از نسیان و تحریف به شمار می رفته است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس