معماری
خانه / تفریحی / جزیره کراکاتو چیست و کجاست ؟

جزیره کراکاتو چیست و کجاست ؟

کراکاتو نام جزیره آتشفشانی معروف دنیاست . این جزیره در اندونزی وجود دارد و در سال 1883 بزرگترین انفجارهای آتشفشانی تاریخ در آن ثبت شده است . این انفجارها برابر با عدد ایندکس 6 برای این آتشفشان بود و این به این معنیست که قدرت انفجاری ثبت شده از آن برابر 200 مگاتن تی ان تی است یعنی برابر با 13000 برابر بمب اتمی هیروشیما .

شدت انفجار این آتشفشان در آن سال از فاصله 4800 کیلومتری در جزیره Alice Spring شنیده میشد . 165 شهر و روستا در نزدیکی جزیره کراکاتو نابود شد و به 132 شهر دیگر خسارت جدی وارد شد .

در این حادثه 36000 نفر کشته شدند . از مواد مذاب این جزیره جزیره ای دیگر با نام بچه جزیره کراکاتو بوجد آمد که دو کیلومتر مساحت داشت . این جزیره اولین بار در سال 1611 میلادی در نقشه ها ثبت شد .

اندونزی بیشتر از 130 آتشفشان فعال دارد . جزیره کراکاتو در بسیاری از رمان ها و فیلمها مورد خطاب و یادآوریست از رمان 21 بالون که اتفاقات در جزیره کراکاتو رخ میدهد برای خانواده ای که در معدن طلا کار میکنند تا Fair Wind to Java که یک فیلم سینمایی در سال 1953 است .

این نام در دنیای گرافیک نیز وارد شده و به نرم افزار و پلاگینی اطلاق میشود که مسئولیت ساخت ذرات را در برنامه های سه بعدی نظیر تری دی مکس و … را دارد که مورد استفاده در صنعت جلوه های ویژه نیز هست .

البته امروز مثال هایی نیز وجود دارد نظیر اینکه جزیره های آتشفشانی زیاد است ولی کراکاتو فقط یکیست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس