معماری
خانه / سلامتی / تیفوس چیست ؟

تیفوس چیست ؟

تیفوس بیماری است که عامل آن شپش و یا کنه موشی است و بین انسان و حیوانات مذکور مشترک است و ممکن است از طریق گزش و یا خراشیدگی که آلودگی و مدفوع شپش بتواند وارد بدن انسان شود منتقل شود این بیماری ممکن است حیوان را بعد از 10 تا 15 روز از بین ببرد ولی در انسان در افراد مسن ممکن است 10 تا 40 درصد باعث مرگ شود و در غیر این صورت زیاد خطرناک نیست زیرا که از طریق انسان به انسان دیگر منتقل نمی شود .
علائم بیماری نظیر تب , سر درد , تهوع , استفراغ , ایجاد قرمزی و له های پوستی در ناحیه شکم و پشت و دست ها , اغما و گیجی از عوارض این بیماری می باشد .
آنتی بیوتیک هایی که برای این بیماری تجویز می شود نظیر تتراسایکیلین , داکسی سایکیلین و کلرامفنیکل می باشند .
این بیماری ممکن است تا دو هفته همراه تب ادامه داشته باشد و بعد از فروکش کردن تب از بین خواهد رفت ولی افراد نزدیک او باید تحت کنترل و مراقبت باشند .
از دیگر اعمالی که در این بیماری باید انجام داد رعاین بهداشت و استحمام مرتب است و ضد عفونی کردن لباس ها و ملحفه ها که اگر شپش در این مناطق باشد از بین برود و سمپاشی کردن خانه و محل زندگی نیز از دیگر کار های لازم است .
این بیماری معمولا وقتی از نوع شپشی باشد در مناطق سردسیر و مکان هایی که بداشت را رعایت نمی کنند دیده می شود و وقتی از نوع کنه ای آن باشد در فصل پاییز و انتهای فصل تابستان قابل مشاهره است و در مکان هایی که جوندگان در خانه و محل زندگی زیاد رفت و آمد داشته باشند و ممکن است در انسان میکروب می تواند بدون داشتن نشانه ای تا سال ها زنده بماند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس