معماری
خانه / آموزش / تاندون چیست ؟

تاندون چیست ؟

به محل اتصال ماهیچه به استخوان تاندون می گویند در اصل ماهیچه ها با استفاده از رشته های موازی از جنس کلاژن به استخوان ها متصل می شوند که این رشته ها مانند ریسمان و دارای رنگ سفید در ضخامت های مختلف که در محل اتصال تاندون ها به استخوان رشته های کلاژن به داخل بافت استخوان متراکم نفوذ کرده ولی بافت های اطراف این کلاژن ها با پری اسلنوم یکی می شوند نام دیگر تاندون زرد پی است .
زرد پی ها در نقاط مختلف وظایف مختلفی می توانند داشته باشند مثلا تاندون ها در پشت پا در محل اتصال به مچ حالت فنری دارند که در هنگام راه رفتن به ما کمک کنند و در جلو پا وظیفه ذخیره نیرو را بر عهده دارند تا ما هنگام برداشتن قدم با آزاد کردن نیرو به ما کمک کنند .
70 درصد ساختمان زرد پی از آب است و 86 درصد وزن خشک آن را کلاژن تشکیل می دهد , 2 درصد الاستین و 1 تا 5 درصد آن را پروتدو گلیکان و 2 دهم درصد از آن را مواد عالی نظیر مس , منگنز و کلسیم .
گاهی کار کردن های غیر اصولی و فشار آوردن بر روی یک تاندون و یا ورزش بدون گرم کردن بدن باعث ایجاد تورم در تاندون ها می شود مثلا افرادی که فقط در پایان هفته ورزش می کنند و یا فردی که برای سابیدن فرش یا نقطه ای مدام دست ها را در یک جهت فشار می دهد و یا نجار و یا نقاشی که جایی را رنگ می کند می تواند دچار این عارضه شود .
بیشترین التهاب در تاندون ها معمولا در تاندون شست پا و آرنج و تاندون آشیل ( بزرگترین تاندون بدن که ساق پا را به پاشنه پل متصل می کند ) , زانو و لگن اتفاق می افتد که با استراحت دادن آن نقطه و گرم کردن آن قبل از انجام کار و همین طور قرار دادن کیسه یخ و یا پماد های ضد التهاب می توان از درد و اذیت آن نقطه کاست .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس