معماری
خانه / آموزش / آموزش تجوید قرآن / آموزش تجوید قرآن کریم ( احکام نون ساکنه و تنوین )

آموزش تجوید قرآن کریم ( احکام نون ساکنه و تنوین )

نون ساکنه و تنوین با توجه به حرفی که بعد از آن قرار می گیرد چهار حالت گوناگون به خود می گیرد که عبارتند از : 1- اظهار 2 – ادغام 3 – اقلاب 4 – اخفاء
1 – اظهار : اظهار از نظر لغوی یعنی ظاهر کردن و از نظر اصطلاحی یا تجویدی یعنی اداء حرف از مخرجش است .
هرگاه نون ساکنه قبل از حروف شش گانه حلقی که شامل ( ء – ه – ع – ح – غ – خ ) می باشد واقع شود اظهار می گردد و یعنی نون به صورت طبیعی و اصلی خود و بدون هیچ گونه دخل و تصرف از مخرجش اداء می شود . مانند : مِنهُم
2 – ادغام : هرگاه نون ساکنه قبل از یکی از حروف یرملون واقع شود نون ساکنه در آن حرف ادغام می شود یعنی نون ساکنه خوانده نمی شود و به جای آن حرف مذکور مشدد می شود .
نکته : ادغام نون ساکنه در چهار حرف یمون همراه با غنه و در دو حرف لر بدون غنه می باشد غنه یعنی اینکه در هنگام ادغام نون ساکنه در چهار حرف یمون صدا از بینی خارج شده و کمی کشیده می شود ولی در دو حرف ل و ر ادغام بدون غنه بوده و کشش هم ندارد .
نکته : در چهار کلمه ( دُنیَا – بُنیَانٌ – قِنوَانٌ – صِنوَانٌ ) که نون ساکنه و حروف یرملون در یک کلمه قرار گرفته ادغام صورت نمی گیرد و نون اظها می گردد .
نکته : در دو سوره ( یس * وَالقُرانِالحَکِیمِ ) و ( ن * وَالقَلَمِ وَمَا یَسطُرُونَ ) نیز در صورت وصل حروف مقطعه به آیه بعد نون اظهار می شود .
3 – اقلاب : اقلاب به معنای دگرگونی و تبدیل نمودن است و در تجوید عبارتست از تبدیل کردن نون ساکنه به میم و این کار زمانی صورت می گیرد که نون ساکنه به حرف ب برسد مانند : مِن بَعدِ = مِم بَعدِ
دقت کنید که صدای م ایجاد شده باید از فضای بینی وبه همراه کمی کشش ادا شود . ( غنه )
اخفاء : اخفاء به معنای مخفی کردن و در تجوید عبارتست از : اداء نون ساکنه با حالتی بین اظهار و ادغام .
نون ساکنه نزد بقیه حروف ( حروف مابقی ) اخفاء می گردد در این حالت , نون از مخرج خود اداء نمی شود ( یعنی سر زبان به محل خروج نون نمی چسبد ) بلکه فقط صدای آن از فضای بینی خارج می شود ( غنه ) لذا کمی هم باید کشیده شود و سپس حرف بعدی تلفظ می گردد .
حروف مابقی عبارتند از : ت ث ج د ذ ز س ش ص ض ط ظ ف ق ک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس