معماری
خانه / آموزش / آموزش تجوید قرآن / آموزش تجوید قرآن ( حروف نا خوانا 2 )

آموزش تجوید قرآن ( حروف نا خوانا 2 )

در درس پیش گفتیم که حروف نا خوانا به دو دسته دائما نا خوانا و گاهی نا خوانا تقسیم می شوند در درس پیش دائما نا خوانا را توضیح دادیم در این درس گاهی نا خوانا را توضیح می دهیم .
1 – همزه وصل یا الف وصل که شکل آن الفی است که بر سر آن صاد آمده باشد این صاد از ابتدای کلمه وصل آمده و نشانگر این است که همزه وصل حرف قبلی را به بعدی وصل می کند . الف وصل الفی است که اگر در ابتدای کلمه بیاید خوانده می شود اما در وسط کلمه خوانده نمی شود .
مثال : اُنصُر – یَا قَومِ ادخُلُوا
نکته : همیشه بعد از همزه وصل یا ساکن و یا تشدید می آید .
نکته 2 : این کلمه اگر در حالت خوانا قرار بگیرد باز هم باید در هنگام ضرب خوانی داخل پرانتز قرار بگیرد .
مثال : اُنصُر = اُن + صُر ( اُ )
1 1
2 – حروف مدی نزد همزه وصل : به این دلیل که حروف مدی ذاتا ساکن هستند و بعد از همزه وصل نیز همیشه یا ساکن و یا تشدید می آید پس در این جا دو ساکن به هم می رسند پس برای راحتتر شدن قرائت حروف مدی به صورت تک ضرب خوانده می شود .
مثال : ذُوا اُلعَرشِ – فِی المَدِینَةِ
3 – الف و لام تعریف : در اینجا الف همان همزه وصل است و لام نیز به دو دسته 1 – شمسی و 2- قمری تقسیم می شود حروف شمسی و قمری هر دو 14 تا هستند حروف شمسی شامل : شنل زرد است ذ ظ ض ط ث ص است و حروف قمری نیز شامل : عجبا که خوف حق غمی .
نشانه های حروف قمری : 1 – ساکن باشد 2 – خوانده می شود یعنی اظهار می شود 3 – بعد از لام مشدد نیست 4 – بعد از لام حروف قمری می آید .
مثال : وَالقَمَر
نشانه های حروف شمسی : 1 – لام شمسی خودش هیچ علامتی ندارد 2 – خوانده نمی شود 3 – بعد از لام یکی از حروف شمسی است 4 – بعد از لام مشدد است .
4 – الف همراه تنوین نصب : که این الف معمولا در انتهای کلمه با تنوین نصب همراه است و هنگام قرائت عادی خوانا نیست و فقط تنوین است که خوانده می شود ولی در زمانی که وقف می شود تنوین خوانده نمی شود و الف خوانا می شود .
مثال : کِتاباً در هنگام وقف : کِتَابَا
نکته : چند کلمه مانند ( الّله – الَّذِی – الَّتِی ) خودشان دارای لام مشدد هستند که مربوط به درس تشدید است و لام مشدد آن ها که بعد از همزه وصل آمده جزء لام شمسی نیست .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس