خانه / آموزش / عمومی / آشنایی با شغل مدد کار اجتماعی

آشنایی با شغل مدد کار اجتماعی

در جامعه برخی از افراد وجود دارند که با مشکلات روحی و روانی و اجتماعی رو به رو هستند و برای حل این مشکلات توانایی لازم را در برخی موارد دارا نمی باشند و برای این منظور نیاز به کمک و هم یاری فرد یا افرادی با نام مدد کار اجتماعی دارند .
معمولا افراد نظیر سالمندان , بیماران کم توان ذهنی , افراد معتاد , افراد بد سرپرست و بی سرپرست , والدینی که فرزندی از بهزیستی تحت سرپرستی می گیرند , جوانانی که در پی زندگی مستقل می باشند , افراد بی خانمان و…نیاز به کمک مدد کاران اجتماعی دارند .
مدد کاران اجتماعی را معمولا می توان در مراکز ترک اعتیاد , بیمارستان ها و بهزیستی ها می توان دید در اصل مرکز استخدام و به کارگیری این افراد در این مراکز است ولی در برخی موارد این افراد خود اقدام به تاسیس کلینیک مدد کار اجتماعی می کنند .
برای تاسیس کلینیک باید مدد کاری که به مدت دو سال سابقه کاری باشد برای کسب پروانه اقدام کرده و حداقل پنج نفر از قبیل یک نفر مشاور ودو مدد کار اجتماعی یک نفر روانشناس و یک نفر دارای مدرک کارشناسی علوم انسانی و یا علوم اجتماعی در کلینیک وی مشغول به کار باشند .
شیفت کاری مدد کاران معمولا تمام وقت و یا شیفتی است و در زمانی که خود اقدام به تاسیس کلینیک کنند معمولا به صورت تمام وقت به مراجعان مشاوره می دهند .
تحصیلات لازم برای این شغل فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی گرایش مدد کار اجتماعی و خدمات اجتماعی است .
بازار کاری این رشته در حال حاضر در کشور ما خوب است ولی در شهر تهران به دلیل اشباع بازار نمی توانند اقدام به تاسیس کلینیک کرد ولی در شهر های دیگر مشکلی برای گرفتن پروانه وجود ندارد .
میزان درآمد این شغل زیاد بالا نیست و مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code