خانه / سلامتی / آشنایی با بیماری cf

آشنایی با بیماری cf

بیماری سیستیک فیبروزیس که بیشتر در کودکان دیده می شود و در اصل افراد مبتلا به آن در کشور ما بیش از 10 تا 12 سال تا حالا نتوانسته اند زندگی کنند و 95 درصد مبتلایان به آن در کشور ما زیر 18 سال هستند این در حالی است که در کشور آمریکا با توجه به وجود داروهای خاص درمان آن 50 درصد مبتلایان بالای 18 سال و 50 درصد آنها زیر 18 سال هستند .
این بیماری ژنتیکی که اکثرا در افرادی که ازدواج فامیلی رخ می دهد یک ژن مغلوب است که اگر هر دو مادر و پدر دارای این ژن باشند فرزند آنها دچار این بیماری خواهد شد .
این بیماری ژنتیکی با نقصی که در ریه ها , دستگاه گوارش , پانکراس , لوزالمعده و حتی دستگاه تناسلی که موجب نازایی آنها در آینده می شود ایجاد می کند کودک را از پای درمی آورد و بیشترین رنج و مشکل این کودکان ریه نا سالم و جذب نشدن چربی در بدن به طوری که دارای مدفوع چرب هستند و عرق آنها شور است که با یک تست عرق به راحتی می توان وجود آن را تشخیص داد .
در ریه افراد سالم موکوس رقیق به راحتی دائما در ترشح است و به همراه آن تمام میکروب ها خارج می شوند ولی این افراد که موکوس و خلط ریه آنها غلیظ است و این غلظت مانع خروج آن می شود بعد از مدتی باعث گرفتار شدن میکروب ها و عفونت ها در ریه شده و عملکرد ریه را مختل کرده و بافت آن ناحیه را از بین می برد که از نشانه های شناخت و یا پی بردن به این که فردی مبتلا به این بیماری است سرفه کردن طولانی مدت از دو تا 4 ماه است و لاغر بودن با وجود اشتهای زیاد است .
درمان این بیماری بیشتر مراقبت دائمی است و قرص ها و دارو هایی که مرتب باید به بیمار داده شود البته باید گفت این بیماری بسیار پر هزینه و گران است که در تهران بخش cf در مرکز طبی کودکان دائر شده که کودکان زیادی در این بخش نگه داری می شوند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code